Събития
Процедури

КАЛЕНДАР

Сигнали за нередности

Уважаеми бенефициенти,

Уведомяваме Ви, че всяко лице има право да подава сигнали за нередности, съмнения за измами или измами, възникнали във връзка с изпълнението на проекти и програми, финансирани от фондове на Европейския съюз. Сигналите може да касаят технически, финансови или административни въпроси и да са свързани с всеки един етап от сключените договори за предоставяне на безвъзмездна помощ по ОПИК, ПКИП, ПНИИДИТ или НПВУ.

В изпълнение на Постановление № 18 на Министерския съвет от 4.02.2003 г. за създаване на Съвет за координация в борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на Европейските общности (обн., ДВ, бр. 13 от 11.02.2003 г., посл. изм. и доп. бр. 57 от 24.06.2008 г.), в Управляващия орган на ОПИК, ПКИП, ПНИИДИТ и НПВУ, са определени служители, отговорни за борбата с измамите и нередностите. Тези служители разглеждат изпратените от Вас сигнали за забелязани нередности по време на кандидатстването и изпълнението на проекти по оперативната програма.

При подаването на сигнали за нередности моля имайте предвид, че:

„Нередност" съгласно определението, дадено в чл. 1, параграф 2 от Регламент на Съвета (ЕО, Евратом) № 2988/95 от 18 декември 1995 г. за закрилата на финансовите интереси на Европейските общности, означава всяко нарушение на разпоредба на правото на Общността в резултат на действие или бездействие от икономически оператор, което е имало или би имало за резултат нарушаването на общия бюджет на Общностите или на бюджетите, управлявани от тях, или посредством намаляването или загубата на приходи, произтичащи от собствени ресурси, които се събират направо от името на Общностите или посредством извършването на неоправдан разход. Специфичните определения за нередност и системна нередност относно програмите по ЕФСУ са посочени в Регламент № (ЕС) 2021/1060.

„Измама, засягаща финансовите интереси на Европейските Общности“, е:

a) от гледна точка на разходите – всяко умишлено действие или бездействие, свързано с:

-              използване или представяне на фалшиви, неправилни или непълни отчети или документи, което би имало като резултат неправилно отпускане или неправилно задържане на отпуснати средства от фондове на общия бюджет на ЕС или от други бюджети, управлявани пряко от ЕС или от тяхно име;

-              непредставяне на информация със същия ефект, при неизпълнение на конкретно задължение;

-              неправилно използване на горепосочените фондове, за цели различни от тези, за които са отпуснати;

б) от гледна точка на приходите – всяко умишлено действие или бездействие, свързано с:

-              използване или представяне на фалшиви, неправилни или непълни отчети или документи, което би имало като резултат незаконно намаляване на ресурси на фондове от общия бюджет на ЕС или от бюджети, управлявани пряко от ЕС или от тяхно име;

-              непредставяне на информация със същия ефект, при неизпълнение на конкретно задължение;

-              неправилно използване на законно получени блага със същия ефект.

"Съмнение за измама" е нередност, даваща основание за образуване на административно или съдебно производство на национално ниво с цел да се определи съществуването на определено умишлено поведение, по-специално измама, така, както е посочено в член 3, параграф 2, буква "а" и буква "б" от Директива (ЕС) 2017/1371 на Европейския парламент и на Съвета от 5 юли 2017 г. относно борбата с измамите, засягащи финансовите интереси на Съюза, по наказателноправен ред (ОВ, L 198/29 от 28 юли 2017 г.), а именно: "за измама, засягаща финансовите интереси на Съюза, се счита следното:

а) по отношение на разходите, несвързани с възлагането на обществени поръчки - всяко действие или бездействие, което се отнася до:

аа) използването или представянето на фалшиви, неверни или непълни декларации или документи, в резултат на което се присвояват или неправомерно се задържат средства или активи от бюджета на Съюза или от бюджетите, управлявани от Съюза или от негово име;

бб) неоповестяването на информация в нарушение на конкретно задължение, което води до същия резултат, или

вв) неправилното използване на такива средства или активи за цели, различни от тези, за които те са били първоначално предоставени;

б) по отношение на разходите, свързани с възлагането на обществени поръчки - най-малко когато е извършена, за да се получи незаконна облага за извършителя или за друго лице, като по този начин се причиняват щети на финансовите интереси на Съюза - всяко действие или бездействие, което се отнася до:

аа) използването или представянето на фалшиви, неверни или непълни декларации или документи, в резултат на което се присвояват или неправомерно се задържат средства или активи от бюджета на Съюза или от бюджетите, управлявани от Съюза или от негово име;

бб) неоповестяването на информация в нарушение на конкретно задължение, което води до същия резултат, или

вв) неправилното използване на такива средства или активи за цели, различни от тези, за които те са били първоначално предоставени, което нарушава финансовите интереси на Съюза".

Изложените от Вас в сигнала факти и обстоятелства ще бъдат проверени и в случай, че се потвърди тяхната достоверност, ще бъдат взети необходимите корективни мерки, в зависимост от спецификата на всеки случай. Едновременно с това ще се стартира и процедура по регистриране и докладване на нередността до службите на ЕК.

Освен чрез бутона за нередности, достъпен по-долу, сигналите до Управляващия орган могат да бъдат подавани и:

- по електронна поща nerednosti@mig.gov.bg;

- по телефон: номер 02 / 8075381 и 02 / 8075332 ;

- по пощата на административен адрес гр. София, ул. „6-ти септември“ № 21;

- на място писмено или устно, всеки ден в работно време от 9:00 до 17:30 часа, пред служител по нередности в сградата на Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ находяща се на ул. „6-ти септември“ № 21, гр. София.

Сигнали за нередности могат да бъдат подавани и анонимно!

 

В случай, че разполагате с информация за нередност и желаете да подадете сигнал чрез бутона активен по-долу, моля следвайте указанията:

 

1. Във формата е желателно да попълните име на подателя и електронен адрес за обратна връзка;

2. Опишете възможно най-подробно забелязаната от Вас нередност, финансиращата програма и посочете номера на засегнатия договор и наименованието на бенефициента. По възможност приложете документи свързани със забелязаната от Вас нередност, ако разполагате с такива;

3. Натиснете бутона „Изпрати", след което ще получите на посочения от Вас електронен адрес съобщение с потвърждение, че изпратената от Вас информация е получена.

В случай, че желаете, може да посочите телефон за връзка, който да използваме при необходимост от изясняване на някаква част от подадената от Вас информация. Предоставянето или непредоставянето на телефон за връзка няма да повлияе върху извършването на проверката по случая, но възможността за обратна връзка ще позволи по-прецизно изясняване на обстоятелствата.

Сигнали за нередности могат да бъдат подавани и до Дирекция "Защита на финансовите интереси на Европейския съюз" на МВР (с електронен адрес https://www.afcos.bg/bg/node/80), както и до Европейската служба за борба с измамите към Европейската комисия в Брюксел (с електронен адрес https://anti-fraud.ec.europa.eu/index_bg)“.

 

 

В изпълнение на Постановление № 18 на Министерския съвет от 4.02.2003 г. за създаване на Съвет за координация в борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на Европейските общности (обн., ДВ, бр. 13 от 11.02.2003 г., посл. изм. и доп. бр. 57 от 24.06.2008 г.) в Управляващия орган по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност" 2014-2020, са определени служители, отговорни за борбата с измамите и нередностите. Тези служители разглеждат изпратените от Вас сигнали за забелязани нередности по време на кандидатстването и изпълнението на проекти по оперативната програма. Уведомяваме Ви, че всяко лице има право да подава сигнали за нередности и измами, възникнали във връзка с изпълнението на проекти и програми, финансирани от фондове на Европейския съюз. Сигналите може да касаят технически, финансови или административни нередности, такива, свързани с подписани договори за предоставяне на безвъзмедна помощ или по поддоговарянето и други. Изложените в сигналите Ви обстоятелства ще бъдат проверени и в случай, че се потвърди тяхната достоверност, ще бъдат взети необходимите мерки, в зависимост от спецификата на всеки случай. Едновременно с това ще се стартира и процедура по регистриране и докладване на нередността, като няма да се разкрива самоличността на подателя на сигнала.

В случай, че разполагате с информация за нередност, моля, следвайте указанията:

1. Във формата е желателно да попълните име на подателя и електронен адрес за обратна връзка;
2. Опишете възможно най-подробно подробно забелязаната нередност, и по възможност да укажете номера на договора, наименованието на кандидата или бенефициента ;
3. Натиснете бутона „Изпрати", след което ще получите на посочения от Вас електронен адрес съобщение с потвърждение, че изпратената от Вас информация е получена. В случай, че желаете, след получаване на потвърждението може да посочите телефон за връзка, който да използваме при необходимост от изясняване на някаква част от подадената от Вас информация. Предоставянето или непредоставянето на телефон за връзка няма да повлияе върху извършването на проверката по случая, но възможността за обратна връзка ще позволи по-прецизно изясняване на обстоятелствата;

4. Устни сигнали за нередност се приемат в работно време на следните телефони: 02 / 8075381 и 02 / 8075332 и в сградата на Главна дирекция "Европейски фондове за конкурентоспособност" на адрес: гр. София, ул. "6-ти септември" 21.

При наличие на или при съмнение за връзка на служителя по нередности със случая на нередност, може да подадете информацията директно до едно или няколко от следните лица:

- до министъра на икономиката;

- до ръководителя на Сертифициращия орган в Министерството на финансите;

- до председателя на Съвета за координация в борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на Европейските общности и до Дирекция "Защита на финансовите интереси на Европейския съюз" (АФКОС), специализирана структура на МВР;

- до Европейската служба за борба с измамите към Европейската комисия в Брюксел.

Бутон за подаване на сигнал за нередност:


Име
Email
Телефон
Съобщение:
Сигналът е изпратен успешно!